Co mě čeká?

Projekt Systém vám umožní víc než pouhé sledování filmu nebo návštěva divadla. Tentokrát budete u toho. Systém je příběh o svobodě, ve kterém vy budete hrát hlavní roli.

Systém je hra

Systém je zážitková hra v rolích. Hodí se pro ni také označení interaktivní drama nebo v Česku zažitější termín larp. Každý hráč během této hry ztvárňuje roli nějaké postavy, podobě jako to dělají herci na divadle. Na rozdíl od divadla zde však nejsou předepsány žádné repliky ani scénáře. Sami hráči můžou rozhodnout, jak se v rolích svých postav zachovají a co zrovna udělají. Pokud se Systému zúčastníte, nebudete tedy pouze pasivním divákem — nad příběhem hry budete mít kontrolu, stejně jako nad svým běžným životem.

Co mě bude bavit?

Můžete se těšit na autentickou herní lokaci, co nejreálnější rekvizity a kostýmy a především příběh, který budete moci vlastními rozhodnutími měnit a rozvíjet. Bude jen na vás, jak se s životem v Systému vypořádáte. Čekají vás nejen dramatické osobní příběhy a složitá životní dilemata. Na vlastní kůži během hry zažijete i noční oslavné průvody, vypjaté scény výslechů nebo lidových soudů. Na průběh hry budou zvenku i zevnitř dohlížet dvě desítky lektorů a zkušených hráčů, kteří se postarají nejen o to, aby byla hra bezpečná, ale také o to, aby se vám zažrala pod kůži a už nepustila.

Praktické informace

Váš víkend v totalitním státě začne v pátek, v deset hodin dopoledne. V objektu, kde se bude Systém odehrávat, se vás ujmou naši lektoři. Až si vydechnete po cestě, projdou s vámi předherními dílnami, ve kterých vám vysvětlí pravidla hry, ozřejmí fungování Systému a dotvoří s vámi role postav, které budete po čas víkendu ztvárňovat. Tato dílna vás spolehlivě připraví na hru, i pokud jste nikdy na žádné podobné akci nebyli. Nebojte se tedy přihlásit, počítáme i s účastí lidí, kteří nemají s larpy a interaktivní dramatikou zkušenosti.

Víme, že příjezd na hru v pátek dopoledne pro některé účastníky může znamenat nutnost vzít si den volna v práci nebo se omluvit ve škole. Mrzí nás to, ale předherní dílny jsou nutné pro vyznění celé hry a nejde se bez nich obejít. Kdybychom je oželeli, nebyli bychom vám pak schopni poskytnout takový herní zážitek, jako když těmito dílnami projdete. Doufáme, že vás tahle malá komplikace neodradí od účasti na Systému.

V pátek večer pak začne samotná hra. Ubytování bude zajištěno přímo v herních prostorách a vy do postelí ulehnete už v rolích. Hra pak bude probíhat celou sobotu až do pozdních nočních hodin. Během téměř třicetihodinové hry budete moci, spolu s několika dalšími desítkami hráčů, zažít příběh lidí žijících v nesvobodném státě. Ačkoliv vás nikdo během hry nebude tlouct nebo týrat hladem, bude hra vystavěná na silných prožitcích a poměrně psychicky náročná.

V neděli ráno se pak probudíte opět do normálního, demokratického světa
. Budete mít možnost vyměnit si zážitky ze hry s ostatními hráči a společně s lektory oddělit hru od všední reality. Budeme rádi, pokud zážitek z života v Systému podnítí diskusi o podobnostech hry a našeho světa, ale nutit vás k tomu rozhodně nebudeme. Bude nám příjemné si i jen tak popovídat o tom, co jste během hry zažili a jak se vám líbila. V neděli po poledni pak bude čas na odjezd zpátky domů.